• چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹

مقایسه مسافت قابل پیمایش خودروهای برقی؛ نبردی تازه در دنیای خودروسازی

بی شک مسافت قابل پیمایش جزو فاکتورهای اصلی مربوط به یک خودروی برقی است و مشتریان توجه ویژه ای به آن دارند. این مساله اصلا بی دلیل نیست، چرا که از یک سو هنوز تعداد ایستگاه های شارژ به اندازه کافی نبوده و از سوی دیگر شارژ باتری این دسته از خودروها با سوکت های معمولی به صبری چند ساعته نیاز دارد.

در حال حاضر دامنه حرکتی خودروهای الکتریکی بر اساس استانداردهای مختلفی اندازه گیری می شود که مهم ترین آنها عبارتند از استاندارد اروپایی WLTP و استاندارد آمریکایی EPA. به دلیل اینکه در این استانداردها توانایی حرکتی اتومبیل های برقی در شرایط آزمایشگاهی ارزیابی می شود، معمولا ارقام اعلامی خوشبینانه بوده و تطابق کمتری با دنیای واقعی دارند. با این حال تجربه نشریات مختلف نشان داده استاندارد آمریکایی EPA مطابقت بیشتری با رانندگی های روزمره دارد.

خودروی برقی

برای اینکه مشخص شود برد حرکتی خودروهای الکتریکی تا چه حد به واقعیت نزدیک است، اخیرا مت واتسون و همکاران وی در Carwow به سراغ برخی از مشهورترین مدل های موجود در بازار رفته و عملکرد آنها را ارزیابی کرده اند. این مدل ها عبارتند از نیسان لیف، کیا e-Niro، آئودی E-Tron، جگوار I-Pace، مرسدس EQC و البته تسلا مدل ۳ نسخه Long Range.

در این مقایسه جالب برای اینکه شرایط کاملا یکسان باشد، تمامی مدل ها به اتوبان برده شده و با استفاده از کروز کنترل با سرعتی ثابت و البته مجاز رانده شده اند؛ در حین حرکت هم دمای کابین خودروها با سیستم تهویه مطبوع روی عددی ثابت تنظیم شده است.

یافته های تیم Carwow نشان می دهند در سناریوی ترتیب داده شده مرسدس EQC تا ۳۱۲ کیلومتر مسافت را پشت سر می گذارد که این رقم معادل ۷۵ درصد از عدد رسمی موجود در کاتالوگ است. رتبه یکی مانده به آخر با ۳۳۱ کیلومتر دامنه حرکتی به آئودی E-Tron رسیده؛ با این رکورد باید گفت کراس اوور پاک ارباب حلقه ها توانایی پیمایش ۸۱ درصد از عدد حاضر در کاتالوگ خودش را دارد.

خودروی برقی

هاچبک برقی ژاپنی ها یعنی نیسان لیف در مقایسه Carwow به رکورد ۳۳۴ کیلومتر در ساعت دست پیدا کرده که معادل ۸۷ درصد از عدد تبلیغی است. جگوار I-Pace هم با پیمایش ۳۵۹ کیلومتر، ۷۶ درصد از رقم اعلامی از سوی سازنده را محقق کرده؛ باتری کیا e-Niro دیکر نماینده آسیا در این تست گروهی، پس از پیمودن ۴۱۰ کیلومتر به طور کامل تخلیه شده که معادل ۹۰ درصد از عدد رسمی است.

خودروی برقی

اما رتبه نخست به تسلا مدل ۳ رسیده، خودرویی که پس از ۴۳۴ کیلومتر حرکت متوقف شده است؛ این رقم معادل ۷۸ درصد عددی است که در کاتالوگ مدل ۳ به چشم می خورد. البته می توان اینگونه نیز نتیجه گرفت که اگر صحبت از صداقت باشد، کیا در صدر می ایستد، هر چند در صورت تغییر نوع تست، شاید رتبه ها عوض شوند. در جدول زیر می توانید نتایج تست Carwow را بطور خلاصه مشاهده فرمایید.

مسافت قابل پیمایش بر اساس کاتالوگ به کیلومتر مسافت پیموده شده در تست Carwow به کیلومتر درصد تحقق یافته از رقم کاتالوگ
تسلا مدل ۳ LR ۵۶۰ ۴۳۴ %۷۸
کیا e-Niro ۴۵۳ ۴۱۰ %۹۰
جگوار I-Pace ۴۷۰ ۳۵۹ %۷۶
نیسان لیف ۴۵۰ ۳۳۴ %۸۷
آئودی e-Tron ۴۱۰ ۳۳۱ %۸۱
مرسدس EQC ۴۱۶ ۳۱۲ %۷۵

ناگفته نماند یکی از عواملی که معمولا باعث افت کارایی باتری ها می شود، هوای بسیار سرد روزهای زمستانی است. در دماهای پایین شارژدهی باتری ها کاهش پیدا می کند و این مساله ممکن است در نتایج تست Carwow دخالت داشته باشد.

مقالات مرتبط